Dorking Tens Winners

Dorking 10          Men                                                                 Ladies

Year    Name                  Club                          Time                 Name                     Club                                  Time


2021 Jonathan Cornish Hercules W'don AC    51.13          Emily Wicks    AF&D AC                                     59.46


2019 Tom Foster Guildford & Godalming AC  53.35         Claire Grima Hercules Wimbledon                   62.03


2018 Tom Aldred  London Heathside  AC        53.17         Stephanie Davis  Clapham Chasers RC            59.57


2017 Phil Wicks Belgrave Harriers                   51.11           Alice Germana   Sutton Runners                     63.58


2016 Jack Parslow Dacorum and Tring AC      54.56            Annabel Granger  Bristol & West AC              62.31


2015 John Sanderson Guildford & Godalming AC 54.56    Georgie Bruinvels AF&D AC                        58.46


2014 Andrew Maud Clapham Chasers RC          53.09          Lisa Harris Croydon Harriers                          62.36


2013 Keiran White Hercules Wimbledon AC5    4.39             Emily Wicks    AF&D AC                                59.13


2012  Justin West Stragglers                              55.21            Fiona Love  Clapham Chasers RC                 63.55


2011 Phil Wicks  Belgrave Harriers                49.13            Emily Wicks   AF&D AC                                59.13


2010 Simon Wurr Thames Hare & hounds        55.23             Liz Kipling Ranelagh Harriers                      62.55


2009 Jason Simpson South London Harriers      53.09            Tamabate Getemesh Belgrave Harriers       62.37


2008 Benedict Whitby  Windsor, Slough Eton    53.28            Moana Burt Clapham Chasers RC               62.37


2007 Jason Simpson South London Harriers      53.11             Louise Watson Stragglers                           61.17


Old course route (start Kiln Lane)


2006 Ian Horricks Hercules Wimbledon AC       53.43              E.Nelson Epsom & Ewell                             64.12


2005  Jason Simpson South London Harriers    52.48               M Synott-Wells Ranelagh Harriers            63.29


2004  Hugh Lobb Bedford & County AC           52.56                R.Lewis Shaftsbury Barnet                         64.06


2003 Stuart Major  South London Harriers        53.14                S.Seal Ranelagh Harriers                           65.38


2002 Stuart Major South London Harriers         53.52                J.Newton Stockport Harriers AC               63.34


2001 Stuart Major  South London Harriers        52.33                 G.Tamray                                                  58.06


2000 Stuart Major South London Harriers         52.48                 J. Ray Dorking & Mole Valley AC             64.27


1999 Stuart Major South London Harriers         52.54                 P.Flynn                                                     62.48


1998 Stuart Major South London Harriers         52.25                 S.Blackett Dulwich Park Runners             63.02


1997  S.Fairbrother Boxhill                                  51.49                M.Clarke Wimbledon Windmilers            63.11


1996 P. Haywood Boxhill                                     52.12               M.Clarke Wimbledon Windmilers            63.11


1995 T.Booth Borough of Hounslow A.C            51.58               S.Edwards Epsom & Ewell                        62.08


1994 D.Cowan Boxhill                                          53.32               S.Edwards Epsom & Ewell                       62.54


1993 S.Stockwell Hercules Wimbledon               53.02                S.Young Parkside                                    62.54


1992 M.Gregory Boxhill                                       52.57                L.Taylor Collingwood A.C                        61.27


1991 H.Emerton Colchester Tendring                  52.24                S.Young South London Harriers             60.21


1990 R.Treadwell Redhill & Surrey Beagles          51.17                S.Young South London Harriers            59.22


1989 R.Treadwell Redhill & Surrey Beagles          51.21                C.Horne Crawley AC                              59.31


1988  I.Cousins Dorking                                        52.04                S.Young Boxhill                                     60.47


1987 I.Lamplough Boxhill                                     52.32                 C.Andrew Arena 80                              63.47


1986 G.Arthey Blackheath Harriers (old course)   54.31                 S.Young Boxhill (old course )               60.47

 


Cockerel 10k -      Men                                                                            Ladies


Year   Name               Club                               Time                      Name            Club                              Time


2021 Michael Alwin DMVAC                                 32:27               Jilly Raw Datchet Dashers                     41:03


2019 George Grassly DMVAC                               34.24                  Christine Wakefield DMVAC                       43.47


2018 James Kessell Clapham Chasers                 37.33                  Anna Helowicz Singapore Shufflers             43.18